Táborový řád

ZÁŽITKOVÉ TÁBORY z.s.

je nedílnou součástí závazné přihlášky a seznámení s ním je povinné

OBECNÉ

  1. Všichni účastníci akcí nebo táborů (dále jen účastníci) jsou povinni řídit se tímto táborovým řádem, provozním řádem ubytovacího zařízení, režimem dne, pokyny hlavního vedoucího, zdravotníka, programových nebo oddílových vedoucích a praktikantů. Při jejich porušení hlavní vedoucí vyvodí patřičné důsledky. 
  2. Účastníci jsou první den tábora poučeni a seznámeni s táborovým řádem, provozním řádem ubytovacího zařízení, řádem služby, evakuačním plánem, režimem dne, s hranicemi tábora, s hranicemi herního prostoru, s umístněním hasicích přístrojů, ošetřovny, marodky – zdravotní izolace, místu ubytování zdravotníka, hlavního vedoucího a svého oddílového vedoucího, klubovny vedoucích, jídelny, umývárny, sprch, toalet, sušárny, dále jsou seznámeni s místem evakuačního shromaždiště a o bezpečném chování při pobytu, sportu, táborových aktivitách a během noční doby.
  3. Hlavní vedoucí je odpovědný za převzaté tábořiště, táborový program, režim dne, průběh zotavovací akce, činnost táborových vedoucích a bezpečnost účastníků. Určuje povinnosti vedoucích na táboře. 
  4. Programoví vedoucí jsou zodpovědní za realizaci svěřeného programu. Oddíloví vedoucí a praktikanti jsou odpovědni za svěřené děti. 
  5. Rozhodnutí a pokyn hlavního vedoucího jsou vždy nadřízeny pokynům jiných vedoucích. Hlavní vedoucí přijímá stížnosti účastníků, ale i vedoucích a rozhoduje o sporech a provinění. Tím nejsou dotčena práva a povinnosti zdravotníka.
  6. Menší provinění proti táborovému řádu, ubytovacímu řádu, řádu služby, režimu dne a porušení zásad táborového chování nebo neuposlechnutí pokynu hlavního vedoucího, programového nebo oddílového vedoucího, praktikantů a zdravotníka, je řešeno domluvou anebo obdobnou formou individuálního výchovného opatření vedoucího. Fyzické či psychické tresty nebo jiné násilí ze strany vedoucího, praktikanta nebo jakéhokoli zaměstnance či účastníka tábora, včetně slovní hrubosti, je zakázáno. Pracovní nebo sportovní úkol není považován za fyzický trest. 
  7. Za opakované porušení táborového řádu nebo za hrubé porušení táborového řádu může udělit hlavní vedoucí účastníkovi podmíněné vyloučení z tábora. O každém hrubém porušení táborového řádu informuje bezprostředně hlavní vedoucí rodiče dítěte. Za hrubé porušení táborového řádu je považováno napadení a agrese vůči ostatním účastníkům nebo vedoucím, šikana jiných účastníků, mravnostní delikt, úmyslné poškozování cizích věcí, užívání nebo přechovávání drog, alkoholu a cigaret, přechovávání zakázaných věcí a látek, nedovolené opuštění tábořiště a vyhrazeného prostoru nebo jednání označeného za přestupek.
  8. Za často opakované porušení táborového řádu, za opětovné porušení táborového řádu u podmíněně vyloučeného, za závažné hrubé porušení táborového řádu nebo při zjištění uvedení nepravdivých údajů o dítěti v přihlášce, lékařské zprávě či v prohlášeních a v případě nerespektování podmínek účasti a nevybavení dítěte na tábor dle požadavku hlavního vedoucího, může hlavní vedoucí účastníka z tábora vyloučit bez finanční náhrady. Vyloučeného účastníka si je zákonný zástupce nebo písemně zmocněná osoba povinna převzít do 24 hod. od vyrozumění o ukončení pobytu dítěte v místě zotavovací akce. Za závažné hrubé porušení táborového řádu je považováno násilí a ublížení na zdraví jiného, krádež cizí věci, poskytování drog, alkoholu a cigaret, jiným, a v případě spáchání činu jinak trestného uvedeného v trestním zákoně. 
  9. Při úmyslném poškození zařízení tábořiště nebo věci pořadatele či jiné osoby nebo při jejím neúmyslném poškození a důsledkem porušení táborového řádu, škodu hradí zákonný zástupce na základě odpovědnosti vyplývající z občanského zákoníku.

CHOVÁNÍ

  1. Účastník se k ostatním táborníkům chová slušně, čestně a kamarádsky, při sportu a soutěžích podle pravidel fair play, v souladu s táborovým řádem, ubytovacím řádem a dodržuje právní normy a mravní zásady. Účastník nesmí svým chováním úmyslně ohrozit svůj život a zdraví ani život a zdraví ostatních účastníků, nesmí nikomu ubližovat, rvát se, jiného omezovat, někoho někde zavírat, jinak šikanovat fyzicky, psychicky nebo prostřednictvím sociálních sítí, jiným vyhrožovat, vydírat je, jiné urážet, zesměšňovat je, posmívat se jim, a kohokoli ustavičně obtěžovat. Toto zakázané chování je bráno za hrubé porušení tohoto řádu, při ohrožení života a zdraví za závažné hrubé porušení.
  2. Účastník nesmí mluvit sprostě, ale naopak se musí umět omluvit, poprosit, poděkovat a pozdravit. Účastníci vzájemně spolupracují a v oddíle se k sobě chovají jako jeden tým a pomáhají si.
  3. V dopravních prostředcích se účastníci chovají tiše a neruší hlukem řidiče ani ostatní cestující. Neopouští svoje místo a mají-li tu povinnost jsou připoutáni. Při jízdě dopravním prostředkem se nikdo nevyklání z okna ani nekonzumuje potraviny a řídí se pokyny vedoucího přepravy.
  4. Účastníci si bez svolení vedoucího sami nepůjčují táborové vybavení. Účastníci nesmí bez souhlasu vlastníka užívat cizí ani nalezené věci. V případě nálezu věci jiného účastníka nebo pořadatele ji vrátí majiteli nebo odevzdá oddílovému vedoucímu.
  5. Pokud si cokoliv vypůjčí, vždy vypůjčenou věc vrátí zpět majiteli a na své místo, nesmí si ji ponechat, schovat anebo nechat neuklizenou!
  6. Účastník nesmí záměrně ničit zařízení tábora anebo věci pořadatele, jiných osob a účastníků. K zapůjčeným věcem se chová každý šetrně, aby je nepoškodil. V případě zjištění škody či závady táborového zařízení a vybavení, účastník tuto skutečnost neprodleně ohlásí vedoucímu. Úmyslné poškozování cizích věcí nebo jejich odcizení je bráno jako hrubé porušování tohoto řádu.
  7. Mobilní telefon je dovoleno používat pouze v době poledního klidu a osobního volna na určeném místě. Mimo polední klid nesmí mít děti telefon u sebe, nestanoví-li hlavní vedoucí jinak.
  8. Na neuzamčených chatkách a na pokojích se nesmí přechovávat cenné šperky a věci, větší finance nad limit určený hlavním vedoucím, mobilní telefon, notebook, tablety, radiopřehrávače, videohry, foťáky, kamery. Cennosti si lze uložit u hlavního vedoucího.
  9. Účastníci nesmí bez souhlasu hlavního vedoucího měnit místo svého ubytování, stěhovat nábytek nebo další příslušenství.

POHYB

  1. Účastníkovi je zakázáno svévolné opouštění tábora. (Hranice, kde tábor začíná a končí, jsou určeny a vysvětleny první den tábora.) Toto je bráno za závažné hrubé porušení tohoto řádu.
  2. Bez vědomí a souhlasu svého oddílového vedoucího se účastníci nesmějí vzdálit z herního prostoru nebo mimo vymezený prostor v okolí tábora, kde činnost probíhá a který je vymezen při vysvětlování pravidel činnosti. Toto je bráno za hrubé porušení tohoto řádu.
  3. Při činnostech v oddílech se nesmí účastníci vzdálit od oddílu na vzdálenost větší, aby nebyli na dohled a doslech.
  4. Na výletě se musí účastníci zdržovat se svým oddílem a dbát pokynu vedoucího svého oddílu, při rozchodu musí včas být na místě srazu. Musí si zapamatovat místo shledání - srazu, určené při výletě vedoucím a v případě, že se ztratí vyčkat na vedoucího na tomto místě. Pokud se ztratí a místo shledání neznají nebo nenajdou, nikde nebloudí a nikam nechodí a zůstanou na místě, kde se ztratili, poblíž nějaké komunikace. Pokud potkají policii nebo jiné důvěryhodné osoby, osloví je a sdělí, že se ztratili a z jakého tábora jsou.
  5. Účastníci nesmí navštěvovat chatky a pokoje jiného bez souhlasu všech, kteří zde bydlí. Po večerce je úplný zákaz návštěv.
  6. Po vyhlášení večerky vedoucím až do budíčku je noční klid, kdy se účastník zdržuje ve svém pokoji nebo chatce, sám na své posteli, není-li na marodce nebo ve službě, a chová se tak, aby ostatní účastníky tábora a spolubydlící nerušil a oni mohli v klidu spát. Může chodit na toaletu. Může jít v případě potíží i ke zdravotníkovi nebo vedoucímu.
  7. Během poledního klidu se účastník zdržuje na chatce nebo pokoji anebo na místech vedoucími k trávení poledního klidu určených. Během poledního klidu musí odpočívat a věnovat se klidnějším aktivitám, může psát dopisy, kreslit si, číst si, zpívat, hrát stolní hry, aby nerušil ostatní účastníky při odpočinku. Během poledního klidu jsou zakázány jakékoli sporty včetně kolektivních míčových sportů a běhání. Během večerního osobního volna se účastník zdržuje na chatce nebo pokoji anebo vedoucím určených místech a může odpočívat nebo se připravovat na večerní program, může psát dopisy nebo se věnuje klidnějším aktivitám, aby nerušil ostatní při odpočinku.
  8. Je zakázáno vstupovat do umýváren, sprch a toalet opačného pohlaví, vedoucích a personálu, také do kuchyně, skladů, garáží, dřevníků a kůlen. Bez vyzvání je zakázán vstup do chatek, pokojů a jiných prostor vyhrazených pro vedoucí a personál tábořiště.
  9. Pokud to účastníkovi zdravotní stav dovoluje a není-li omluven, účastní se táborového programu a dodržuje denní režim.

BEZPEČNOST

  1. Účastníci si počínají tak, aby neohrožovali bezpečnost svoji i ostatních účastníků tábora. Účastník nesmí bez výslovného souhlasu a dohledu vedoucího lézt po výškách, stromech, budovách, chatkách, stožárech a jiných vysokých věcech a sedět nebo vyklánět se z oken a přes zábradlí. Toto je bráno za hrubé porušení tohoto řádu.
  2. Účastník nesmí bez výslovného souhlasu vedoucího sahat na zvířata, ani je hladit a krmit. Nikdy je nesmí chytat, mučit, dráždit a jinak jim ubližovat. Nesmí ani poškozovat jejich hnízda, nory, úly, pelíšky, kotce a ohrady, strkat do nich klacky či jiné věci, shazovat je nebo je jinak poškozovat. Při nálezu uhynulých zvířat, na ně nesmí sahat, a musí to ihned ohlásit vedoucímu.
  3. Je zakázáno vpouštět cizí osoby do tábořiště. Přítomnost cizí osoby v táboře je účastník, který přítomnost zjistil, povinen neprodleně oznámit hlavnímu vedoucímu. To platí i pro návštěvy (rodiče, prarodiče, sourozence, kamarády…).
  4. Účastníkům je přísně zakázáno rozdělávat oheň a manipulovat s ním, dále přechovávat a bez výslovného souhlasu a dohledu vedoucího se dotýkat, hrát si nebo jinak manipulovat se zbraněmi, noži, nářadím, ostrými předměty, pyrotechnikou, chemikáliemi, hořlavinami, se zapalovači, sirkami a dalšími nebezpečnými věcmi! Porušení tohoto bodu je bráno za hrubé porušení táborového řádu. Oheň rozdělává výhradně vedoucí, nejméně 50 metrů od lesa a v ohništi, které zamezuje jeho rozšíření do okolí. Vedoucí musí po celou dobu být u ohně přítomný, u sebe má pak připravenou vodu na uhašení ohně a odchází až po uhašení ohniště a jeho důkladném zalití vodou.
  5. Účastníci jsou povinni upozornit vedoucího na jakoukoli mimořádnou událost. Také mají povinnost oznámit ihned, uvidí-li někoho závažně porušovat táborový řád, ubytovací řád, jinému ubližovat, šikanovat, urážet, zesměšňovat nebo brát či poškozovat cizí věci. Při zjištění požáru, musí ostatní táborníky upozornit voláním "HOŘÍ" a oznámit požár co nejrychleji vedoucímu. V případě vyhlášeného poplachu přerušovaným pískáním nebo boucháním na kov a jiných mimořádných událostech se musí řídit pokyny vedoucích, dle evakuačního plánu a odebrat se na evakuační shromaždiště.
  6. Bez výslovného souhlasu a doprovodu vedoucího se nesmí účastník přibližovat k vodní ploše, vodnímu toku ani bazénu. Porušení tohoto bodu je bráno za hrubé porušení tohoto řádu.
  7. Koupat se může účastník pouze po povolení hlavního vedoucího a pod přímým nepřetržitým dohledem vedoucího a zdravotníka, jejichž pokyny se řídí, ve skupině v maximálním počtu 10 dětí. Koupat se účastník nesmí, jeli nemocen nebo mu to zdravotník zakázal a jeli méně než 60 minut po jídle a 30 minut před jídlem. Po koupání se každý ihned osuší, převlékne do suchého a zahřeje na sluníčku.
  8. Bez výslovného souhlasu a dohledu vedoucího se nesmí skákat do vody a potápět se. Nikdo nesmí nikoho do vody strkat a potápět pod hladinu vody. Pokud účastník neumí dobře plavat, může pouze tam, kde mu sahá voda maximálně po ramena, pokud je neplavec, může do vody pouze s plaveckými pomůckami, vždy však pod zvýšeným dohledem vedoucího.
  9. Při přesunech po pozemní komunikaci, neřekne-li vedoucí jinak, se chodí v oddílech po pravé straně vozovky při krajnici ve dvojstupu nebo v užších místech v jednostupu za sebou (jako organizovaná skupina chodců). Na začátku a na konci skupiny mají účastníci reflexní vestu či jiný reflexní doplněk za snížené viditelnosti ve předu blíže středu vozovky bílé světlo a vzadu červené. Při přecházení silnice čekají první a ostatní na příchod posledního člena oddílu nebo vedoucího a přecházejí na bezpečném místě na pokyn vedoucího a pod jeho dohledem co nejrychleji a nejkratší cestou nebo po přechodu jeli do 50 metrů. Při přesunech se nikdo nevzdaluje z dohledu vedoucího a neopouští bez výslovného souhlasu skupinu chodců, nevybočuje a nezaostává. Začátek skupiny přizpůsobí rychlost přesunu nejpomalejšímu členu skupiny.

STRAVOVÁNÍ

  1. Účastníci jsou povinni v čas stanoveným denním režimem odebrat snídani včetně teplého nápoje, přesnídávku, oběd včetně polévky, svačinu a večeři (nebo druhou večeři, vydává-li se), celkem pět jídel denně, neurčí-li zdravotník jinak.
  2. K výdeji stravy nastupuje vždy celý oddíl pohromadě pod dohledem oddílového vedoucího, a to po provedení hygieny, případně po dezinfekci rukou je-li nařízena.
  3. Diety nebo alergie na potraviny hlásí účastník před odebráním stravy, pokud má účastník hlad nebo má malou porci, jídlo mu nechutná, či je jeho porce neúplná, oznámí to ihned vedoucímu, který koná dozor v jídelně.
  4. Při výdeji stravy se strávníci řídí pokyny vedoucího, který koná v jídelně dozor a má na starosti organizaci vydávání stravy a chodu jídelny. V jídelně účastník dbá slušného vystupování, je tiše a při jídle nemluví. Přednost při odebírání stravy mají vedoucí, zdravotník a personál tábořiště. Jako první odebírá stravu služební nebo strážní oddíl.
  5. S jídlem nikdo záměrně neplýtvá, každý jí pouze své jídlo. Po jídle každý účastník vyhodí zbytky do určené nádoby a odevzdá nádobí na určené místo, jídelnu uklízí a před výdejem stravy připravuje služební oddíl.
  6. Je povoleno jíst pouze jídlo, které je vydáno v jídelně, zakoupeno v bufetu či jiné prodejně, nebo zasláno rodinou po kontrole vedoucím, smí se jíst pouze na k tomu určeném místě, z jídelny se nesmí vynášet jídlo ani nádobí. Porušení tohoto bodu je bráno za hrubé porušení tohoto řádu.
  7. Účastník nesmí na chatkách a pokojích skladovat a jíst potraviny podléhající zkáze. Dovezené svačiny z domova je nutné zkonzumovat během prvního dne do večerky. Zákaz se netýká sladkostí a pochutin bez čokolády v obalech, nepodléhajících zkáze, ať dovezených, doručených poštou, či zakoupených v bufetu nebo na výletě, v rozumném množství.
  8. Je přísně zakázáno sbírání, jedení, sušení, skladování hub, lesních a volně rostoucích plodů a rostlin.
  9. Účastník musí dodržovat pitný režim, k pití se smí používat jen voda k tomu určená, připravené nápoje v jídelně či zakoupené nápoje v originálním obalu. Na jídelně s nepřetržitým přístupem je pro všechny trvale připraveno pití. Ten, kdo zjistí, že pití došlo, upozorní zaměstnance kuchyně.

HYGIENA

  1. Účastníci dbají základních návyků osobní hygieny, po každé návštěvě toalety a před konzumací každého jídla si myjí ruce vodou a mýdlem, případně jeli to nařízeno, si po umytí ruce dezinfikují. 
  2. Účastník si každé ráno na místě k tomu určeném zpravidla v umývárně, minimálně vyčistí zuby, umyje si obličej a ruce a učeše si vlasy.
  3. Účastník si každý večer na místě k tomu určeném zpravidla v umývárně dle svého pohlaví, vyčistí zuby, umyje si obličej, ruce, nohy, případně trup a vyčeše si vlasy. Po večerní hygieně se účastník chová tak, aby se již neušpinil, a také již nic nekonzumuje!
  4. Dle rozpisu sprch se v případě, má-li jeho oddíl sprchovací den, minimálně dvakrát týdně, musí na místě k tomu určeném zpravidla v umývárně dle svého pohlaví, osprchovat teplou vodou, tělo umýt mýdlem a vlasy šamponem. Pokud potřebuje osprchovat i v jiný den, než v rozpise určený oznámí to vedoucímu konajícímu dozor ve sprchách a ten mu to umožní.
  5. Účastník využívá toalety, kdykoli to potřebuje, k určenému účelu. Na toaletách udržuje pořádek a neplýtvá toaletním papírem. 
  6. Po příchodu z výletu a po venkovních aktivitách si každý zkontroluje své oblečení a obuv, všechny mokré věci umístí do sušárny nebo na jiné místo, kde se oblečení suší. I mokrý ručník se musí usušit. Spí se pouze v suchém a čistém oblečení.
  7. V chatkách a na pokojích má každý účastník stále uklizeno a odděluje čisté prádlo od špinavého. Musí udržovat pořádek i okolo chatky či ubytovny a na tábořišti. Musí si po sobě uklízet věci.
  8. Odpadky musí účastníci odhazovat pouze do nádob k tomu určených, každé ráno odpadkové koše z pokojů a chatek vynesou zde ubytovaní do popelnic s ohledem na ekologické třídění, musí dodržovat zásady ochrany životního prostředí.
  9. Účastník může být velen hlavním vedoucím do služebního nebo strážního oddílu – jeli zřízen a dodržuje služební řád. Zpravidla se těmito oddíly zajišťuje úklid jídelny, tělocvičny, učeben a tábořiště, mohou se podílet na přípravě stravy před jejím tepelným zpracováním a na pomocných pracích, zajišťují dozor na tábořišti a vědí, kde se nachází hlavní vedoucí, kterého případně o nedostatcích a nezvyklých událostech informují. Účastník nesmí uklízet kuchyň, ošetřovnu, marodku a toalety, chatky a pokoje si každý ubytovaný uklízí sám.

ZDRAVÍ

  1. Rodiče odpovídají za dobrý zdravotní stav dítěte a nezavšivenost, při příjezdu na tábor, což stvrzují podepsaným prohlášením bezinfekčnosti. Dále rodiče odpovídají za předání všech léků, které dle nařízení lékaře dítě užívá, v dostatečném množství s dostatečnou lhůtou expirace a se správným rozpisem dávkování v originálním balení nebo alespoň s příbalovým letákem.
  2. Účastník chrání své zdraví, ale i zdraví ostatních táborníků, nepřeceňuje své síly, vhodně se obléká podle počasí a denního programu a za slunečného počasí nosí pokrývku hlavy. Vždy uposlechne pokynu vedoucího a zdravotníka, kteří nařizují úpravu oblečení.
  3. Za teplého počasí nezapomíná účastník dodržovat pitný režim a pravidelně pije dostatek tekutin.
  4. Každý úraz i sebemenší zranění, nemoc i nepodstatné zhoršení zdravotního stavu nebo nevolnost, účastník hlásí ihned zdravotníkovi nebo vedoucímu. To platí i v případě objevení klíštěte, u průjmu nebo zvracení!
  5. Po celou dobu konání tábora je dětem zakázáno přechovávat a užívat alkoholické nápoje, tabákové výrobky, omamné a psychotropní látky. Také nesmí bez vědomí zdravotníka přechovávat a užívat léky a doplňky stravy. Porušení tohoto bodu je bráno za hrubé porušení táborového řádu. 
  6. Do prostorů ošetřovny a marodky má přístup pouze nemocný, zdravotník a vedoucí.
  7. Účastník se pravidelně dostavuje ke zdravotníkovi na ranní kontrolu, k užití svých léků, dle předpisu lékaře nebo na kontrolu svého zdravotního stavu či k ošetření dle pokynu zdravotníka.
  8. Zdravotník v souladu s § 11 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, je oprávněn ošetřit na ošetřovně drobná zranění a léčit běžné méně závažné nemoci, pomocí léků, které jsou volně prodejné a uvedené v příloze č. 4 vyhlášky č. 106/2001 Sb. O zdravotním stavu dítěte a způsobu léčby či ošetření a prodělaných infekcích hlavní vedoucí vyrozumí zákonného zástupce. V případě závažnějšího úrazu nebo zhoršení zdravotního stavu jsou zdravotníci po poskytnutí první pomoci povinni předat dítě Zdravotní záchranné službě nebo vlastními prostředky zajistí ošetření dítěte u lékaře, a to buď v nemocnici anebo v ambulantní ordinaci pro děti a dorost či stomatologa nebo jiného specialisty. O závažných zdravotních stavech jsou zákonní zástupci vyrozuměni hlavním vedoucím bezprostředně. U nadstandardních nákladů na ošetření, léčbu, poplatků za ošetření a nákladů na nákup léků nad rozsah vybavení lékárničky, náklady hradí zákonní zástupci při převzetí dítěte.
  9. Pokud dítě onemocní virovou či bakteriální nemocí, umístí se na zdravotní izolaci – marodku. Pokud se dítě nevyléčí do 3 dnů, jsou rodiče vyzváni o převzetí dítěte do domácí péče. Zákonní zástupci nebo jimi písemně zplnomocněná osoba si převezme a převeze dítě do 24 hodin od vyrozumění hlavním vedoucím.

PRÁVA ÚČASTNÍKA

  1. V době osobního volna a poledního klidu může účastník požádat hlavního vedoucího o telefonní hovor s rodiči, napsaní sms zprávy nebo e-mailu nebo v mimořádném případě o návštěvu rodičů mimo tábořiště. Může psát pohledy, dopisy a odesílat je, rovněž přijímat korespondenci.
  2. V době poledního a nočního klidu má každý účastník právo nerušeně odpočívat, spát.
  3. Účastník si může uložit u hlavního vedoucího peníze, cennosti a mobilní telefon, který může použít v době poledního klidu a osobního volna na předem určeném místě.
  4. Účastník si může přebírat doručené balíky, po kontrole obsahu vedoucím, vyjma obsahu, který je v rozporu s tímto řádem.
  5. Ztracené a zapomenuté věci si každý může nalézt v táborových ztrátách a nálezech, jejichž obsah je vyfocený na Facebooku a pokud si je pozná, lze si je poté vyzvednout na u provozovatele.
  6. Účastník může kdykoli navštívit zdravotníka nebo hlavního vedoucího se zdravotním, psychickým, osobním i intimním problémem, nebo obavou o sebe či jiného a diskrétně se mu svěřit. Kdykoli může požádat o pomoc a svěřit se kterémukoli vedoucímu.
  7. Účastník může na základě rozhodnutí zákonného zástupce, ukončit pobyt dítěte na táboře bez finanční náhrady, kdykoli z tábora odjet po převzetí zákonným zástupcem či zmocněncem.
  8. Své připomínky, stížnosti, názory, obavy a podezření mohou účastníci a jejich zákonní zástupci sdělit prostřednictvím systému táborových stížností nebo prostřednictvím zpětné vazby, případně pomocí e-mailu, neodkladně i telefonicky nebo osobně hlavnímu vedoucímu.
  9. Každý účastník, především starší dívky a chlapci mohou vzhledem k osobní hygieně požádat každý den kdykoli během dne o sprchování a mohou navštívit umývárnu a toaletu. Případně mohou požádat o pomoc s intimními potížemi zdravotníka či vedoucího.
  10. Každý účastník má právo se po dobu táborového pobytu bavit, smát se, hrát si a užívat si tábor na plné pecky 😊.


V Sedlci dne 1.2. 2023

ZÁŽITKOVÉ TÁBORY z.s

Ing. Karel Dvořák